Blogginlägg —
Från avvaktande till mer aktivitet – men konkurrensen blir tuffare
Våren 2026 gav oss en tydlig signal: bostadsmarknaden är på väg åt rätt håll. Under årets första sex månader såldes 90 600 bostäder i Sverige, 7 procent fler än under samma period förra året. Det är en viktig förändring efter några år där många köpare och säljare har avvaktat.
Samtidigt är det en marknad där man inte kan luta sig tillbaka. Prisuppgångarna är måttliga och utvecklingen skiljer sig åt mellan olika delar av landet samt mellan bostadsrätter och villor. I juli sjönk exempelvis bostadsrättspriserna något medan villapriserna fortsatte upp.
Min bild inför hösten är att vi får en mer aktiv marknad. I mina samtal med våra franchisetagare och mäklare runt om i landet märker jag både en större framtidstro och en tydlig vilja att växla upp. Fler kommer att våga ta beslut när framtidstron förbättras, men det betyder inte att det blir enklare att vara mäklare. Tvärtom. När kunderna får fler alternativ blir det ännu viktigare att kunna erbjuda rätt rådgivning, lokal kunskap och en riktigt bra kundupplevelse.
Det är också en viktig anledning till att vi nu förstärker vårt huvudkontor – och först ut är Daryoush Delfi.
För mig är rekrytering en del av vår tillväxtstrategi. Vi behöver attrahera människor med erfarenhet och kompetens som kan hjälpa våra franchisetagare och mäklare att utveckla sina affärer – inte minst i en marknad där konkurrensen om både kunder och duktiga mäklare är hård.
Och ytterst handlar det om kunden. Om vi gör vårt jobb rätt ska kunden märka att vi är bättre förberedda, bättre rådgivare och ännu bättre på att skapa trygghet genom hela bostadsaffären.
Det är den utvecklingen jag vill se i SkandiaMäklarna i höst.
Mer aktivitet på marknaden. Högre krav på oss. Och ännu större fokus på kunden.
Daniel Lundberg, vd SkandiaMäklarna
Läs mer: SkandiaMäklarna stärker huvudkontoret – rekryterar branschprofilen Daryoush Delfi